اگر شما هم مثل من از سایتهای دولتی که هنوز همان شکل و شمایل خسته کننده ده-پانزده سال پیش خسته شده اید، خواندن خبر زیر برایتان امیدوار کننده خواهد بود:

همزمان با روز دانشجو، سایت جدید دانشگاه تهران با رویکردی جدید و با هدف اطلاع‌رسانی بهتر به کلیه مخاطبان محترم، با حمایت اداره‌کل حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه تهران راه‌اندازی شده و بر روی شبکه اینترنت قرار گرفته است.

به غیر از تغییر واسط گرافیکی، این سایت دارای امکانات مختلفی است که برخی از ویژگیهای متمایز آن به شرح زیر می باشد:

  1. امکان نمایش مناسب در موبایل و تبلت
  2. ارائه بهتر دستاوردهای پژوهشی دانشگاه در صفحه اول سایت
  3. امکان جستجو و نمایش فهرست اعضای هیات علمی دانشگاه و ارائه پست الکترونیکی، نام دانشکده و آدرس وب سایت اساتید. این اطلاعات به طور خودکار و از سامانه های دانشگاه استخراج و همواره به روز نگه داشته می شود.
  4. امکان جستجو و نمایش فهرست رشته های تحصیلی دانشکده های مختلف. این اطلاعات نیز از سامانه ها به طور خودکار استخراج شده و همواره به روز نگه داشته می شود.
  5. امکان دسترسی راحت تر به خدمات مختلف دانشگاه بر اساس مخاطب (دانشجو، دانش آموخته، کارکنان و اعضای هیات علمی)
  6. امکان نمایش مناسبتها، تقویم آموزشی و وقایع تاریخی
  7. طبقه بندی بهتر خدمات فناوری اطلاعات دانشگاه

البته هنوز سایت بسیاری دیگر از مراکز دولتی و آموزشی (از جمله دانشگاه خودم، دانشگاه صنعتی امیر کبیر) نیاز به طراحی مجدد دارد.
حداقل کاری که می شود کرد خلاص شدن از فونت پیش فرض و کسل کننده تاهوما، و استفاده از فونتهای جذابتری مثل نازنین، میترا، یکان، … است.
امیدوارم روزی مجددا شاهد پیشتاز بودن دانشگاه ها در تمامی عرصه ها باشیم.


پی نوشت: امیدوارم دامون خانجانزاده عزیز هر چه زودتر کارش را تمام کند، و ما طراحان وب، هر چه زودتر از نتایج سرمایه گذاری جمعی مان در «کمپین قلم فارسی آزاد» بهره مند شویم.